Trumpuose vaizdo siužetuose vaizduojamos skirtingos emocijos - pabandykite jas atpažinti ir įvardyti. Prie kiekvieno atsakymo rasite papildymą su paaiškinimais ir klausimais/užduotimis. Kviečiu jas atlikti - jaunesniems vaikams prireiks suaugusiųjų pagalbos. Užduotys gali geriau padėti suprasti ne tik kitų, bet ir savo emocijas, patyrinėti situacijas, kuriose jos kyla, pabandyti įžvelgti teigiamą net ir pačių nemaloniausių emocijų pusę. Sėkmės!
1
Kaip jaučiasi šis berniukas? (как этот мальчик себя чувствует?)
Select one or more answers
2
Kokią emociją bando pamėgdžioti šis berniukas? (какую эмоцию показывает этот мальчик?)
Select one or more answers
3
Kaip jaučiasi šis berniukas ir jo mama? (как чувствует себя этот мальчик и его мать?)
Select one or more answers
4
Kokia emocija čia vaizduojama? ( какую эмоцию показывают здесь?)
Select one or more answers
5
Kaip galėtų jaustis ši mergina? (как может чувствовать себя эта девушка?)
6
Kaip galėtų jaustis šis berniukas? (как может чувствовать себя этот мальчик?)
Select one or more answers
7
Kaip jaučiasi šie vaikai? (как могут чувствовать себя эти дети?)
Select one or more answers
8
Kaip galėtų jaustis ši mergina? (как эта девушка может чувствовать себя?)
Select one or more answers
9
Kaip galėtų jaustis ši mergaitė (как эта девушка могла себия чютваца?)
10
Ką tu dabar darai? (что ты сейчас делаешь?)
Select one or more answers
Explanation
Negavus to, ko labai nori ir tikiesi, ypač mažus vaikus dažnai apima stipri nusivylimo emocija, lydima pykčio, apmaudo, verksmo. Augantis vaikas pamažu išmoksta suvaldyti šiuos stiprius pojūčius ir dažniausiai nusivylimą ima išgyventi tyliai, savo vidiniame pasaulyje. Nusivylimas gali mums padėti suprasti, kad mūsų norai, lūkesčiai neatitinka tikrovės ir reikia juos keisti. Kaip ir šis berniukas augdamas supras, kad mama negali nupirkti visko, ko jis užsinori.
Pamąstymui: Ar teko atsidurti tokioje situacijoje, kai tavo norai, lūkesčiai neišsipildė? Kaip išgyvenai nusivylimą? Pagalvok, ar tavo lūkesčiai atitiko tikrovę, ar juos pakeitus galėtum išvengti nusivylimo?
Surauktas veidas, įdėmiai į vieną tašką žiūrinčios akys, sučiauptos lūpos (gali būti ir iššiepti dantys) mums sako apie tai, kad žmogus pyksta. Pyktis yra normali reakcija, kai jaučiame, kad su mumis elgiamasi neteisingai, norima mums pakenkti. Pyktis padeda mums apsiginti, todėl yra laikomas natūralia ir būtina kiekvieno žmogaus, tiek mažo, tiek suaugusio emocija.
Pamąstymui: prisimink, kada paskutinį kartą pykai. Kokios buvo pykčio priežastys? Kaip pavyko nusiraminti?
Kai sunkiai stengiamės ir mums pavyksta, aplanko pasididžiavimo savimi jausmas, lydimas pasitikėjimo savo jėgomis. Jeigu žmogus mums artimas ir brangus, galime jausti pasididžiavimą ir dėl kito žmogaus sėkmės - kaip ir Jūsų matytoje situacijoje.
Pamąstymui: prisimink, kada paskutinį kartą stipriai stengeisi ir tau pavyko? Kaip išreiškei savo pasididžiavimą? Ar artimieji džiaugėsi kartu su tavimi?
Kai nuobodžiaujame, atrodo, kad laikas stovi vietoje. Vis dėlto, dažniausiai būtent iš nuobodulio kyla daug puikių idėjų. Nuobodulys gali paskatinti veikti kūrybiškai, ieškoti naujų užsiėmimų - pagalvok, ką įdomaus esi sugalvojęs iš nuobodulio?
Nerimas - visus aplankanti emocija, Tai nemalonus pojūtis, kai jaučiame įtampą, blogą nuojautą - mums atrodo, kad nutiks kas nors negero, nors dažnai tiksliai nežinome kas. Yra daug būdų, padedančių įveikti nerimą. Vienas labiausiai paplitusių - kvėpavimo pratimai: pabandyk lėtai, giliai įkvėpti ir iškvėpti orą. Pakartok 10 kartų. Išbandyk šitą pratimą, kai jausiesi neramus - tai padės tavo kūnui nurimti.
Dažną žmogų aplanko pojūtis, kai bendraudamas su kitais jautiesi nedrąsiai, nejaukiai. Šis pojūtis vadinamas drovuliu. Drovimės dažniausiai atsidūrę naujoje aplinkoje, tarp nepažįstamų žmonių, - greičiausiai tokioje situacijoje atsidūrė ir berniukas mūsų matytame vaizdo siužete. Įsivaizduok, kad esi vienas iš vaikų, žaidžiančių mokyklos kieme. Kaip galėtum padėti šiam berniukui pasijusti drąsiau?
Laimė ko gero lengviausiai atpažįstama emocija, nors kiekvienas ją suprantame ir išgyvename skirtingai. Laimė neatsiejama nuo šypsenos, pilnatvės, pasitenkinimo jausmo. O kas tave tave daro laimingu?
Liūdesys - laimės priešingybė. Ši emocija dažniausiai aplanko kažką praradus - sulaužius mylimą daiktą, susipykus su draugu, gavus blogą pažymį. Kartais liūdesys užsitęsia ir žmogui tampa sunku pačiam jį įveikti. Tuomet gali padėti artimas žmogus arba psichologas. Pagalvok, į ką tu kreiptumeis pagalbos užsitęsus liūdesiui?
Vienišumas - emocinė būsena, kai nori bendrauti su kitais, bet jautiesi kitų atstumtas, niekam nereikalingas, neįdomus. Vienišas žmogus dažniausiai pats nesirenka tokiu būti ir mielai pasirinktų draugauti. Pagalvok, ar savo aplinkoje pažįsti vienišų žmonių? Galbūt tavo klasėje mokosi vienišas, atstumtas vaikas? Kaip galėtum jam padėti?
Sveikinu gerai padirbėjus! Beje, ar žinojote, kad paprastai 6 metų amžiaus vaikai juokiasi maždaug po 300 kartų per dieną, o suaugusieji – vos 15 kartų. Tad paskutinė užduotis - ekite ir prajuokinkite savo artimuosius - padovanokite jiems gerą emociją :)
|